2018 Türkiye Turizmin Geleceği

01.10.2017

690 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Bacasız sanayi olarak adlandırmış olduğumuz Turizm sektörü iyi ve ya  kötü  asırlar öncesine dayanan  bir geçmişe sahip eğlence ve tatil sektörü arasında  kendine yer edinmiştir.

Turizm sektörü artık sadece iş ve eğlence veya  yaz tatillerinin  haricinde bir çok   alan ve konsepte kendini göstermektedir. Turizm  insanların  tatil  ve iş alanlarındaki ihtiyaçları sebebiyle bitmeyen bir sektör olarak kendini  her zaman yaşatmaya devam edecektir. Nerede ise  insanların yiyecek içecek ihtiyaçları gibi ihtiyaç noktasına gelmiş bulunmakta.
Kendi içindede bir çok alan ve bölüme ayrılan turizm sektörü her  geçen gün yeni alanlara doğru  kaydığını gözlemlemekteyiz.
Fakat her ne kadar gelişmeye devam  etmekte olsa da turizm sektörü  zaman zaman  kan  kaybetme eğiliminde  bulunduğu gözlemlenmektedir. Ülkelerin  kendi bünyelerinde yaşanan siyasi ve askeri krizler, terör olaylarının yanında  ülkeler arasında çıkan siyasi ve uluslararası çekişmeler ve savaşlar ülkelerin turizmini  ve ekonomisini derinden yaralamaktadır.

Türkiye Turizmin Geleceği 

Ülkemizde  gecen yıl ve bu yıl olmak üzere değerlendirdiğimizde  turizm yeri geldi konsept değişikliğine gitti yeri geldi  farklı alanlara doğru  meyil ettiğini  görüyoruz. Fakat büyüyen  bacası sanayinin de  bazen  küçük bazen ise derin yaralar aldığını defalarca şahit  olmuş bulunmaktayız. Özellikle geçtiğimiz  2016 yılı içinde  bakıldığında  bacasız sanayi  çok derin yaralar aldığını  yaşanan olaylar sonucundaki düşüşler ile  yakından  gördük.  Ülkemizin doğusunda var batısında yaşaşan  terör   olayları  ve canlı bomba saldırıları bacasız sanayide  yaralar bıraktılar. Rusya ile yaşanan uçak gerilimi ve sonrası Rusların Türkiye’ye tatil ve seyahat için girişleri  ruslar tarafından yasaklanması veya zorlaştırılması Antalya  ve çevresindeki turizme çok büyük   kayıplara ve  yaralara neden olmuştur. Bu olaylarında ardından bir çok otel  konsept değişikliğine dahi gitmişlerdir.   Rus uçak krizinin ardından yaşanan Atatürk hava limanı canlı bomba terör saldırısı dünya basınında yer alması ve  ülkemiz açısından  körü bir izlenim vermesi sebebiyle bir çok turist ülkemize tatil  için gelme planlarından vazgeçmiştir.

Turizme En Büyük Darbe

Yukarıdaki yaşanan  uluslararası ve terör olaylarının ardından  oluşması beklenen huzur ortamı  maalesef  kendine yaşama ortamı bulamadan beklenmedik bir olay meydana geldi.
15 Temmuz darbe girişiminin meydana gelmesi ve sonucunda ülke genelindeki askeri olaylar ve sonrası kalkışmaya halk bütünlüğünde karşı konulmasından yaşanan onca patlama ve ölümler tam bir iç savaş havasında geçmiş ülke genelinde bir çok  insan ölmüş  yaralanmış ve ölmüştür. Dünya genelinde büyük yankı bu darbe girişimi. Tüm ülkeler tarafından  yakından takip edilmiş ve  özelikle Avrupa ülkelerinin bir kısmı hava limanlarında bildirimler dahi yayınlayarak Türkiye turist gelmesinin önüne geçmiştir.

Şimdi  Turizmde Ne olacak ?

2017  turizm sezonunun sonuna  gelmiş bulmaktayız. Geçtiğimiz yıl gibi kötü olaylar yaşanmaması, Rusya ile ilişkilerin düzelmesinin ardından turizm eski  konum ve mevkisine doğru   yavaş yavaş devam etmekte. Şu aralar yaşanan Yunanistan’la ilgili  küçük sıkıntıları  görmezden gelirsek bu yıl turizm sektörünün önünde  gecen yıla oranlar önemsenecek fazla bir şey vuku bulmamıştır. bu şekilde devam etmesini   halinde  önümüzdeki yıl 2018 turizm sezonunun daha iyi konumda geçeceği ve  ülkemize daha fazla turist ve tatilcinin gelmesini umut etmekteyiz.

 

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.