Çeşme’ye Depremler Tekrar mı Geliyor

02.10.2017

564 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Çeşme’ye Depremler Tekrar mı Geliyor

Geçtiğimiz aylarda   Ege  denizinde  peş peşe meydana gelen depremlerden sonra İzmir ve  çevresinde uzun süre  bir süre  deprem  meydana gelmemişti. Depremler ağırlık olarak  Bodrum  ve Antalya bölgesinde ve Akdeniz  ağırlıklı olmak üzere  Ege denizinin güney kısımlarında deniz ve  karalarda    küçüklü ve büyüklü  çok sayıda meydana gelmeye başlamıştı. Şuan dahi devam ederken son bahara doğru ülke genelinde yayılım gösteren depremler sadece   sahil illerinin  dışında  Van, Erzurum gibi denize  sahili  olmayan illerimizde de  meydana geldiğini Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerinden  takip etmekteyiz.
Bu süre zarfında  geçtiğimiz günlerde  Çeşme ıldırı Bölgesinde 2.0 deprem  meydana gelmiş  gecenin  geç saatlerinde olması ve  derinliklerinde meydana gelmesi sebebiyle fazla hissedilmemiştir.
Bu gün yine Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine baktığımızda İzmir’in  Çeşme İlçesinin Ildırı bölgesinden   gündüz 12:01 saatlerinde yerin 17,6 kilometre derinliklerinde  1.8  büyüklüğünde  meydana geldi.

Büyük Depremin Habercisi mi ?

Bu konuda  resmi kaynaklardan herhangi bir açıklama yapılmaz iken,   konu hakkında her hangi bir  uzman kişi veya kişilerden bir bildirim ve ya  açıklama yapılmamış olup.
Büyük bir depremin  habercisi olabileceği  gibi  normal  olarak devam eden yer  kürenin kendi içinde  meydana gelen tektonik hareketlerde olabilme ihtimali ihtimaller dahilindedir.
Umarız  Çeşme ve  ülkemizin diğer  illerinde   yıkıcı güçte büyüklükte bir deprem meydana gelmez ve  can ve mal  kayıpları oluşmaz. İnsanlar mutlu huzurlu hayatlarına devam ederler.

Depreme Hazırlıklı Olmak Gerek …

Ülkemizin sahip olduğu konum itibariyle  depremler meydana gelmesi gayet doğal bir durumdur. Bu nedenle  küçük  şiddetli ve büyük şiddetli depremlere hazırlıklı olmalıyız. Her ihtimale karşı depreme dayanıklı binalar yapmalıyız ve bina ve inşaatlarında malzeme ve  kaliteden ödün vermemeliyiz. Aynı şekilde olası depremler için ön hazırlıklarımızı  yapmalıyız her an tetikte olmalıyız. Çünkü deprem gibi doğal afetlerin ne zaman  meydana gelebileceğini insanoğlu olarak tespit edebilecek bir teknolojiye halen sahip değiliz. Bu  nedenle gerekli önlemlerimizi almalıyız  her an yıkıcı ve zarar verici bir deprem olabilme ihtimaline  karşı ilk yardım  malzemesi gibi   malzemelerimizi her daim hazır tutmalıyız.

 

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ