Turizmde Salgın Hastalık Sendromu

24.08.2017

898 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Turizmde Salgın Hastalık Sendromu

Rus medyasında yer alan haberlere göre Antalya’da bazı otellerde koksaki virüsü salgını olduğu iddia edilmişti. Antalya valisi köksaki salgını hakkında açıklamalarda bulundu.  Koksaki virüsü nedir? İşte koksaki hakkında bilgiler…

Rus medyasında son günlerde çıkan haberlerde, Antalya otellerinde “Koksaki” adı verilen bir tür salgın hastalık nedeniyle Rus turistlerin sağlık sorunları yaşadıkları öne sürülmüştü.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, kentte salgın durumunun söz konusu olmadığını belirterek, “Koksaki bir viral durum. Türkiye’de zaten çiçek hastalığının bir türevi olarak biliniyor. Türkiye çiçek hastalığını yıllar önce ortadan kaldırmış bir ülkedir. Münferit olarak gözüken hastalık da, hastaların kendi ülkelerinden getirdiği virüslerden kaynaklanan problemlerdir. Çok münferit olaylardır” dedi.

SALGIN HASTALIK   NERELERDE

Rus medyasında ve  genel olarak  Türk medyasında çıkan  haber ve bildirimlere  göre  kesinlik  olmamakla beraber sadece  Antalya bölgesinde  yaşanan  salgın hastalık  iddiaları  sadece  görüldüğü üzere  Rus turistler üzerinde  görüldüğü gözlemlenmiştir. Türkiye’nin diğer tatil merkezlerinden  olan Çeşme, Bodrum, Kuşadası gibi yerlerde  şuana  kadar  bu tur bir  hastalık vakasına rastlanmamıştır. Her ihtimale  karşı  yerli halkımızın ve  turistlerimizin bilinçli davranarak  her hangi bir  belirtide  belirtileri  önemseyerek  her hangi bir sağlık  kurumunda  kendilerini  uzman bir hekime  tedavi ettirmeleri  doğru bir karar olacak ve  ilerleyen zamanlarda  geri  dönüşü olmayan  sağlık durumlarının  önüne geçecektir.

KOKSAKİ BELİRTİLERİ

Araştırmalar sonucu  incelendiğinde bir çok belirtisinin normal bir  hastalıktan farkı olmayan bu salgın hastalık türünün bazı durumlarda  her hangi bir  belirti  vermenden  sinsice  vucutta ilerlemeye  devam ettiği gibi çevrenizdeki  sevdiklerinize bulaşma riski  doğurduğu  hastalığın belirtileri ve sonuçları arasında.

KOKSAKİ VİRÜSÜ NEDİR?

Koksaki virüsler insanların sindirim sistemlerinde yaşayıp çoğalan ve dışkı ile yayılan bir virüs ailesinin üyesidir. Çoğu kez hafif soğuk algınlığı semptomlarına neden olurken bazen de ateşli ağır hastalık belirtilerine de yol açabilmektedir.

Koksakivirüslerin neden olduğu hastalıklar ve belirtiler:

Koksakivirüslerin neden olduğu belirtiler çok geniş bir yelpazede incelenebilir. Çoğu hasta belirtisiz veya hafif belirtilerle seyreden viral üst solunum yolu enfeksiyonları ile seyrederken bazen de ani yükselen ateş, el, ayak ve ağız hastalıkları, boğaz ağrıları, baş ve kas ağrıları; karın ağrısı ve kusma ile ilerleyebilir. Bu durumlarla karşılaştığınızda kesinlikle bir hekime başvurun.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ