Yıldızları Yakıyor

24.08.2017

731 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Yıldızları Yakıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, turizm yatırım ve işletmelerinin yanıltıcı yıldız tanıtımını içeren reklamlarla tüketicileri ekonomik açıdan mağdur etmemesi için gerekli önlemleri aldıklarını söyledi.
Habertürk’te yer alan habere göre Bülent Tüfenkci, bu kapsamda, Reklam Kurulu’nun 8 Ağustos tarihli toplantısında, yanıltıcı yıldız tanıtımı içeren reklamlara ilişkin muhtelif firmalar hakkında yaklaşık 300 bin TL idari para ve anılan reklamları durdurma cezası verildiğini belirtti.
Tatile çıkacak tüketicilerin mağdur olmamaları için reklamlarda ifade edilen bilgilerle yetinmeyerek, farklı kaynaklardan araştırma yapmaları gerektiğini söyledi.
AYIPLI HİZMET KAPSAMINDA
Tüfenkci, yanıltıcı yıldız tanıtımları sebebiyle mağduriyet yaşayan tüketicilerin, ayıplı hizmet kapsamında uyuşmazlık konusunun parasal sınırlarını dikkate alarak, tüketici hakem heyetlerine veya tüketici mahkemelerine başvurmalarını istedi.
Bülent Tüfenkci, yerli ve yabancı turistlere yönelik aldatıcı reklamlarla ülke turizmine zarar verilmesine asla müsaade etmeyeceklerini ifade etti.

TÜKETİCİYİ KANDIRMAKTIR

Evet  bildiğimiz gibi  her sektörde  olduğu   insanların tatil için kış boyu  beklediği yaz  ayları ve  tatil mekanlarında  bazen  böyle  olaylar olabilmektedir.
Reklam ve tanıtımlarda  kullanılan görsellere  bakıldığında  bütün işletmeler için  söyleyemeyiz ama  bazı turizm  işletmeleri   farklı işletme  ve ya deniz sahillerinin görsellerini  kullanabilmekte.
Telefon ile  görüşmeye  karar verdiğinizde bir çok defa otellerden önce  acentalara  düşmektesiniz ve fazladan bir  ücret  ödeyebilmek siniz. Acenta  veya  otel çağrı merkezlerinde  çalışan elemanlar genel olarak incelendiğinde otel  hakkında detaylı bilgiye sahip olmamakta ve ellerinde  doğru yanlış kataloglardan bilgi vermektedirler. Bir çoğu bu şekilde  olduğu gibi  bir kısmı ise  bilinçli olarak  son  kullanıcıyı aldatmakta ve  oteller  hakkında  eksik bilgi vermekte ve ya yanlış bilgi vermektedirler. Bu bilgiler arasında bakıldığın  bunlardan  bir tanesi  ve  önemli olan  ve otelin kalitesini temsil eden yıldız sayılarıdır.

YILDIZLAR NASIL ANLAŞILIR. 

Düzenli tatil  yapıyorsanız eğer  hangi otelin kaç yıldızlı olduğunu  kesin bilememekle birlikte tahmin edebilirsiniz. Bu tahminleri  otelin yayınlamış olduğu görsellere  bakarak anlamanız  biraz zordur. Sizlere tavsiyem eğer otel ile  görüşüp rezervasyon yapıyorsanız otelden resmi belge  istemeniz  ve bu  belgelerin  geçerlilik tarihlerine dikkat etmeniz yerinde  ve doğru bir seçim yapmanızda size  yardımcı olacaktır. İnternet ortamında özellikle  misafir yorumlarını  okumanızda  fayda sağlayacaktır fakat buda  çok doğru ve yerinde  bir karar  değildir. Fakat misafirlerin amatörce  çektiği  fotoğraf ve  selfilerin detayına bakarak  otelin  yıldızları ve  kalitesi hakkında  bilgi edinebilirsiniz.

Otel Yıldızlar Yakıyor

Yalan ve yanlış bilgilendirmelerle   sizleri  kandırılarak yapılan satış ve rezervasyonlarından  uzak durmanızı   tavsiye ederiz.
Otel yıldızlarının  sizleri mağdur etmemesi için dikkat etmenizi tavsiye ederim.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ